Aby zavedení a následné užívání zubního implantátu bylo co možná nejpřirozenější, odpovídá tvarem a nosností zdravému zubu. Pro představu, jeden zubní implantát dokáže unést jednu korunku. V případě dvou implantátů je možné je osadit třemi až čtyřmi korunkami za pomocí můstku. Doba vhojování implantátu je různá a je ovlivněna kvalitou kosti, do které je zubní implantát zaveden. Trvání takzvaného vhojování, tedy trvalého přijetí implantátu kostí, je většinou čtyři až šest měsíců.
Zavedením zubniho implantátu a následným zatížením okolní kosti implantátem spolu s korunkou dochází ke snížení atrofie kostního lůžka. Proto našim pacientům doporučujeme zavedení zubního implantátu nejpozději do půl roku od vytažení zubu.
Po zavedení je zubní implantát chráněn po dobu čtyř až šesti měsíců. Po této době následuje kontrola osseointegrace a stability implantátu, otisk a následná fixace samotné korunky. Někdy se u pacienta může stát, že jeho čelist je oslabená a objem kosti není dostačující pro zavedení implantátu. V těchto případěch doporučujeme tzv. augmentaci, tedy navýšení množství kosti. K navýšení množství kosti využíváme buď klientovu vlastní kost nebo farmaceuticky upravenou kostní náhražku. Augmentát (přidávaná kost) se často aplikuje společeně se zubním implantátem při jeho zavádění. Vše je ponecháno k hojení a konsolidaci pod zašitou sliznicí. Augmentace je velmi spolehlivé řešení při nedostatečném množství kosti a samotné příjmutí transplantované kosti organizmem pacienta má na našem pracovišti 95% úspěšnost.
Vhojovací doba, kdy se transplantovaná kost plně propojí s vlastní kostí pacienta, je šest měsíců.
Fixní můstek se skládá jak ze samotných zubů, tak z umělé dásně. Můstek se pomocí šroubků připevňuje na pevno k implantátům v dutině ústní. V horní čelisti se fixuje alespoň k šesti zubním implantátů, v dolní čelisti alepsoň k implantátům pěti. Pacienti díky na pevno přišroubovaným můstkům pociťují přirozenější skus již většinou po 4 týdnech od připevnění můstku.
Další možností, jak ošetřit bezzubé čelisti, jsou snímatelné náhrady (tzv. hybridní protézy). Tento typ snímacích náhrad je určen především pacientům, pro které je náročné čistit krčkové oblasti implantátu, pokud je náhrada (fixní můstek) přišroubována napevno. Nevýhodou hybridních protéz je častá údržba, kterou je především vyjmutí hybridní protézy z dutiny ústní po každém jídle, její očístění a opláchnutí.
Pro pacienta stanovíme léčebný plán včetně cenové a časové kalkulace. Snažíme se, aby návrh léčby byl dostatečně srozumitelný a byly jasné výhody a obtížnosti navrhované léčby.
U pacientů, kteří mají z operace velkou obavu či strach nabízíme možnost analgosedace při operaci, která výrazně utlumí pocit strachu a obavy z chirurgického výkonu. Antibiotika podáváme podle individuální potřeby pacienta a rozsahu výkonu. Pokud je nezbytně nutné, jsme schopni vystavit i pracovní neschopnost.
Po této době je implantát již pevně spojen s okolní kostí. Následně odstraníme sliznici nad implantátem a přišroubujeme k němu vhojovací váleček, který již je vidět v dutině ústní.
Po odkrytí implantátu se během dvou až tří týdnů sliznice kolem krčku dostatečně zhojí a je možné implantát otiskovat. Následně do implantátu našroubujeme protetický pilíř (abutment) společně s korunkou či můstkem.
U větších můstků, například u bezzubých čelistí, je potřeba více návštěv a zhotovení finální protetické náhrady trvá déle.
Kontrolu vhojení zubního implantátu provádíme po uplynutí doby nutné pro jeho přijetí kostí, zpravidla se jedná o dobu 4-6 měsíců. Pro potvrzení přijetí implantátu kostním lůžkem provádíme test metodou rezonanční frekvenční analýzy na principu bezdotykové elektromagnetické rázové vlny přístrojem Osstell IDx. Po potvrzením vhojení následuje otisk a zhotovení korunky nebo můstku.
Zpravidla zadní část čelisti postrádá kost vertikálně (na výšku) a přední část čelisti horizontálně (na šířku). Navýšení množství objemu kosti provádíme buďto za pomoci vlastní kosti pacienta, která je odebráná ze zadní části dolní čelisti anebo použitím kostní náhražky. V případě kostní náhražky se jedná buď o chemicky vytvořený materiál, který má strukturální podobnost s přirozenou kostní tkání anebo se využívá farmaceuticky upravená zvířecí kost, ze které je odstraněna organická část kostní tkáně a je tedy pro klienta naprosto bezpečná. Oba dva základní typu kostní náhražky prošly mnoha pokusy a testováním, ve kterých je jejich spolehlivost potvrzena jak vědeckými studiemi tak i mnoha spokojenými pacienty po celém světě.
Kost získaná z dolní čelisti vyniká svou kvalitou a přitom se jedná o velmi bezpečný zákrok. Kost v místě odběru většinou opět doroste do 70% svého původního objemu. Proces odebrání kostní tkáně je srovnatelný s vyjmutím neprořezaného zubu moudrosti. Klient po zákroku užívá analgetika s antibiotiky. V první fázi se přenesená kost přifixuje v oblasti defektu titanovými šroubky a je dále ještě doplněna kostní náhražkou - farmaceuticky upravenou. Doba fixace a konsolidace kostního štěpu bývá půl roku. V druhé fázi, po půl roce, jsou fixační titanové šroubky z kostního augmentátu vyjmuty a zavádí se vlastní zubní implantát.